آیا می دانید رازیانه برای چه چیزهایی مفید است ؟

رازÛاÙÙ Ø¨Ø±Ø§Û ÚÙ ÚÛزÙاÛÛ ÙÙÛد است

رازیانه برای چه چیزهایی مفید است ؟

رازیانه نوعی از سبزیجان زمستانی شبیه به کرفس است. در این نوشته قصد داریم بیان کنیم که رازیانه برای چه چیزهایی مفید استتا به نحو بهتری از فواید آن بهره ببریم.

تمام قسمت های گیاه رازیانه از ساقه و برگ گرفته تا بذر و ریشه خوراکی هستند. زیست بود این گیاه کشور های مدیترانه بوده است اما امروزه در سراسر دنیا یافت می شود. رازیانه را معمولاً در پاییز برداشت می کنند و مصرف رازیانه تازه در دستور های غذایی زمستانی بیشتر دیده می شود.

این گیاه در طب سنتی فرهنگ های مختلف به عنوان گیاهی دارویی برای درمان بیماری ها و بهبود سلامتی استفاده می شود.

 

سلامت استخوان

با توجه به کلسیمی که در رازیانه وجود دارد می توان گفت که در سلامت استخوان و دندان نقش ایفا می کند. هر عدد رازیانه حاوی 115 میلی گرم کلسیم است و مقداری از نیاز روزانه بدن به کلسیم را تأمین می کند. املاحح معدنی دیگری مانند منیزیم، فسفر و هم چنین ویتامین کا نیز در رازیانه وجود دارد که همگی بر سلامت استخوان ها مؤثر هستند.

 

سلامت پوست

رازیانه سرشار از ویتامین سی است و یک ضد رادیکال آزاد قوی به شمار می رود. رادیکال های آزاد قدرت تخریبی بالایی دارند و سبب تسریع روند پیری می شود. رازیانه به خوبی از این اتفاق جلوگیری می کند و در جوان ماندن پوست نقش دارد.

 

کاهش فشار خون

مقدار زیاد پتاسیم موجود در رازیانه خاصیت ضد التهابی و کاهنده فشار خون دارد. افراد مبتلا به فشار خون بالا باید رژیم غذایی سرشار پتاسیم داشته باشند تا بتوانند فشار خود را کنترل کنند.

 

کمک به بهبود گوارش

به دلیل وجود فیبر خوراکی فراوان در رازیانه، این گیاه برای سلامت دسگاه گوارش بسیار مفید است. همچنین تحرکات روده ای با مصرف رازیانه بهبود پیدا میکند و می توان آن را درمانی برای بیماری سندروم روده تحریک پذیر دانست.

رازیانه می تواند در سم زدایی از بدن نقش داشته باشد و در برخی از کشور ها در طب سنتی توصیه می شود پس از غذا بذر رازیانه جویده و میل شود. رازیانه برای افراد مبتلا به رفلاکس گوارشی نیز مناسب است و سطح pH بدن را به ویژه در معده تنظیم می کند.

 

کمک به درمان علائم یائسگی

تحقیقات نشان داده اند که رازیانه حاوی فیتو استروژن است و مصرف آن تا حد زیادی علائم یائسگی که ناشی از تغییرات هورمونی است، درمان می کند.

 

لاغری و سلامت چشم

رازیانه گیاهی بدون کلسترول است و مصرف آن همانند کرفس بر لاغری اثر دارد. ویتامین ها موجود در آن و املاح معدنی نیز سبب تقویت بینایی چشم می شود.

 

حالا با دانستن اینکه رازیانه برای چه چیزهایی مفید است مصرف ان را در برنامه غذایی خود جای دهید.

منبع: آیا می دانید رازیانه برای چه چیزهایی مفید است ؟

/ 0 نظر / 4 بازدید