درباره خواص سماق چه می دانید


درباره خواص سماق چه می دانیددرباره خواص سماق چه می دانید

سماق چگونه بدست می آید؟

همانطور که میدانید سماق ، از کوبیدن و خشک کردن میوه گیاه سماق بدست می آید . مصرف این ادویه در خاورمیانه و اطراف دریای مدیترانه متداول است و از آن در غذاهای شان به عنوان چاشنی استفاده می کنند ، معمولاً آن را با کمی نمک می آمیزند .

سماق از گونه Rhus ها ست این گونه، انواع مختلفی دارد که از دیگر گیاهان آن ؛ پیچک سمی است ، اما برخلاف پیچک سمی، سماق به هیچ عنوان سمی مسموم کننده نمی باشد .

ریشه کلمه سماق از کجاست؟

برخی ها بر این عقیده اند که ریشه کلمه سماق از زبان فرانسه به معنی قرمز ، برخاسته است و خیلی های دیگر معتقدند از گویش سریانی سرچشمه گرفته است .

این ادویه به خوبی در آب قابل حل است . سماق سرشار از ویتامین C و پروتئین ، فیبر و مواد معدنی ای مانند پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم و فسفر است .

 

ریشه کلمه سماق از کجاست؟ریشه کلمه سماق از کجاست؟

 

فواید فواید گیاه سماق :

ویتامین ها :

همان طور که گفته شد ؛ سماق سرشار از ویتامین C می باشد و همین خاصیت مثل آنتی اکسیدان در بدن عمل می کند و آن را از بیماری‌های گوناگونی همچون دیابت، قندخون حفظ می کنند .

خاصیت خنک کنندگی :

شما می توانید از آن در حکم یک تب بر قوی استفاده کنید ، بعد از خوردن سماق دمای بدن به سرعت کاهش می یابد و همچنین درمان بیماری های برونشیت ، گلو درد ، آنفولانزا ، اختلالات تنفسی ،سرماخوردگی هم گزینه مناسبی می باشد .

خاصیت ضدقارچ و ضد باکتری :

این گیاه می‌تواند باکتری ها و قارچ ها را از بدن دفع سازد ، با توجه به تحقیقاتی که در آلمان انجام شده است تخم ‌های سماق بر روی قارچ های بدن تاثیر می گذارد و به تدریج باعث کم شدن آنان می گردد .

ضدسرطان و درمان بیماری های دیگر :

با به اندازه مصرف کردن سماق می‌توانید کلسترول و قند خون را تنظیم کنید . این گیاه سموم را از بدن دفع میکند و دردهای مثانه ای را بهبود می‌بخشد. آب آن خاصیت ملینی دارد، و حتی برای کاهش شب ادراری کودکان نیز استفاده می شود .

سماق گیاهی ست ضدسرطان ،این گیاه قدرت تشخیص بالایی در مورد تومورها و سرطان های گوناگون دارد و در از بین بردن این امراض موثر می باشد .

گیاهی مخصوص بانوان :

از قدیم الایام از چای سماق برای درمان اختلالات و بیماری های زنانه استفاده می‌شده است و برای افزایش شیردهی خانم ها بسیار موثر است.

 

منبع: درباره خواص سماق چه می دانید

/ 0 نظر / 28 بازدید