مصرف ماهی ساردین ، تحریک کلیه های سنگ ساز

%D9%85%D8%A7%D9%87%DB%8C_%D8%B3%D8%A7%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%86_%D9%85%D8%AD%D8%B1%DA%A9_%D8%B3%D9%86%DA%AF_%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%87.jpg

مصرف ماهی ساردین ، تحریک کلیه های سنگ ساز

 

 

افرادی که در معرض خطر تشکیل سنگ های اسید اوریک هستند بهتر است از مصرف غذاهای غنی از پورین پرهیز کنند نظیر ماهی ساردین. جذب بالای پورین، مقدار اسید اوریک در ادرار را افزایش داده و می تواند منجر به تشکیل سنگ های اسید اوریک گردد.

بنا به گزارش انجمن اورولوژی آمریکا، مصرف بالای پورین از پروتئین حیوانی، بخصوص آنچه از ماهی به دست می آید، منجر به بروز هیپراوریسمی و هیپراوریکوزوری در افراد سالم بدون سنگ می شود. هیپراوریسمی به رسوب اورات مونوسدیم در سرتاسر بدن با استثنا سیستم عصبی، به ویژه در مفاصل و کلیه، و هیپراوریکوزوری به دفع اسید اوریک فراوان ادراری گفته می شود.

علاوه بر این غذاهای غنی از پورین می توانند تشکیل سنگ کلسیم اگزالات در کلیه ها را نیز تحریک کند زیرا مقدار کلسیم دفع شده در ادرار را افزایش می دهد.

محدود کردن مصرف ساردین ها به یک یا دو بار در هفته نقش مهمی در سلامت کلیه ها دارد.

از دیگر منابع غذایی غنی از پورین می توان به دیگر ماهی ها مانند ماهی کولی و غذاهای دریایی نظیر میگو، گوشت، جگر، اندام های غده ای، لوبیا، نخود، قارچ خوراکی، زردچوبه، اسفناج، گل کلم و مخمر نانوایی اشاره کرد.


/ 2 نظر / 159 بازدید
pishnahads

خوشحال میشم دنبال کنید مطالب ما رو